Przejdź do zawartości

Dyskusja:Psychologia kliniczna

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przede wszytkim artykuł jest nieco chaotyczny, informacje są nieuporządkowane i nieścisłe. Chciałbym zaproponować parę zmian.

Na początku warto byłoby podać fakty historyczne, mianowicie termin psychologia kliniczna został utworzony przez klinicystę Lightnera Witmera który w roku 1896 założył na Uniwersytecie Pensylwania w Filadelfii pierwszą klinikę psychologiczną, podstawowa metoda badań określana była przez niego mianem klinicznej, co oznaczało indywidualne badanie pacjenta.

Definicja podana przez autora, cyt:"Psychologia kliniczna zajmuje się zaburzeniami w normalnym zachowaniu", moim zdaniem pełniejsza definicja to: Psychologia kliniczna jest dziedziną psychologii stosowanej, której przedmiotem są zaburzenia zachowania człowieka.

Psychologia kliniczna jest dziedziną psychologii stosowanej a nie teoretycznej, wspoiera się ona na innych dzedzinach psychologii (ogólna, rozwojowa, poznawcza, różnic indywidualnych, itp), sama jednak jest dziedziną praktyczną.

Autor pominął normę teoretyczną którą można zdefiniować jako normę odnoszącą się do prawidłowości i twierdzeń zawarych w teroiach naukowych.

Zamiast norma kulrutowa powinno być norma społeczno-kulturowa, a odchylenia od niej nazywane sia dewiacjami.

Natomiast norma statystyczna czyli inaczej ilościowa jest po prostu wynikiem pomiaru odzwierciedlającym rozkład cechy w populacji. Krzywa rozkładu normalnego zwana krzywą Gaussa określa jedynie wyidealizowany obraz rozkładu cechy w populacji

Dalej autor nawiązuje do psychopatologii, co moim zdaniem powinno znależć się w odrębnym artykule. Podane są też kryteria kliniczne zaburzeń nastroju oraz psychoz bez odwołania się do DSM-IV ani ICD-10.

Moim zdaniem w artykule powinno się zrezygnować z pełnego opisu jednostek nozologicznych na rzecz podania np metod psychologii klinicznej, jej zadań i miejsca wśród innych nauk. Możnaby również podać garść faktów historycznych oraz zarysować głowne nurty psychologii które miały wpływ na obecny stan pscyhologii klinicznej, np psychoanaliza, koncepcje poznawczo-behawioralne i behawioralne, psychologia humanistyczna i egzystencjalna, teorie systemowe, koncepcje uczenia się społecznego.

Artykuł jest dobrym pomysłem ale wymaga dopracowania i napewno rozbicia na wiele mniejszych podjednostek ponieważ zakres tematyki tutaj poruszanej jest ogromny.


Może już można usunąć "Ten artykuł wymaga dopracowania"? Neuroscience 22:04, 4 mar 2007 (CET)[odpowiedz]